«Новини кафедри»


В місті Умань 5-6 червня на території центрального стадіону відбувся щорічний фестиваль Holi Dance, у якому взяла участь кафедра біології та методики її навчання під керівництвом заступника декана з виховної роботи природничо-географічного факультету Будченко Ірини Євгеніївни.
Працівники кафедри провели ознайомчий показ (демонстрацію) готових мікропрепаратів рослин за допомогою світлових мікроскопів для всіх бажаючих, а також створили міні-виставку карпологічної колекції плодів та найцікавіших екземплярів гербарного фонду лабораторії ботаніки та фіторізноманіття.


А також міні-виставку окремих експонатів музею зоології імені М. Ф. Коваля та провели цікаву бесіду з здобуттями та досягненнями природничо-географічного факультету.


Робота викликала жвавий інтерес, цікавість та допитливість молоді міста та регіону.

/ Без рубрики

До уваги керівників кваліфікаційних робіт та здобувачів вищої освіти випускних курсів попередній захист кваліфікаційних робіт відбудеться на засіданні кафедри біології та методики її навчання відповідно до графіку.

Роботи мають бути виконані відповідно до «Вимог до написання та оформлення випускних кваліфікаційних робіт», що розмішені на сторінці https://pgf.udpu.edu.ua/ у розділі «Вимоги до написання та оформлення випускних кваліфікаційних робіт» та з дотриманням правил академічної доброчесності, що визначені у «Кодексі академічної доброчесності Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини» (https://upro-dpu.edu.ua/universytet/dokumenty ).

/ Без рубрики

18 березня 2021 року відбулася лекція в онлайн-форматі для здобувачів вищої освіти спеціальності 091 Біологія, 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини. Психологія), 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини. Хімія), 014.07 Середня освіта (Географія. Біологія та здоров’я людини).

Лекцію «Методи біотехнології у декоративному розсадництві» провів Небиков М. В., кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, завідувач лабораторії мікроклонального розмноження відділу генетики, селекції та репродуктивної біології рослин Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України.

На лекції були присутні: декан природничо-географічного факультету Миколайко В. П., д. с/г. н., професор, завідувач кафедри біології та методики її навчання Красноштан І. В., к. б. н., доцент, завідувач кафедри хімії, екології та методики її навчання Согіра С. В., д. пед. н., професор, завідувач кафедри географії та методики її навчання Браславська О. В., д. пед. н., професор, здобувачі вищої освіти та викладачі кафедри біології та методики її навчання. Присутні отримали змогу ознайомитися з сучасними методами біотехнології у декоративному садівництві. Лекція була цікавою та змістовною, пройшла у форматі живого спілкування.

Лектор Небиков М. В.

 

/ Без рубрики

9 березня 2021 року минає 207 років від дня народження, а 10 березня 160 років від дня смерті видатного українського поета, художника, філософа, громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Традиційно, у цей день в Україні віддають данину пам’яті Великого Кобзаря.

Будучи людиною універсальних обдарувань та інтересів, Тарас Шевченко залишив по собі величезну творчу спадщину. З-під пера поета вийшли чудові твори і, звісно ж, знаменита збірка поезій «Кобзар».

У ці березневі дні студенти природничо-географічного факультету взяли активну участь у декламуванні творів Тараса Григоровича Шевченка.

Оратівська Таміла студентка ІІ курсу ОП (Географія. Біологія та здоров’я людини) прочитала уривок із твору «І мертвим, і живим, і не нарожденним…».

Загребельна Діана студентка І курсу ОП (Біологія та здоров’я людини) – «Заповіт».

Тяжченко Валерія студентка І курсу ОП ( Біологія) – «Мені однаково, чи буду…»

Тарас Шевченко – вічний вогонь, що ніколи не згасне в серцях народу. Творчість Тараса Григоровича Шевченка – це святиня, якою дорожить і пишається не лише український народ, а й вся світова спільнота.

/ Без рубрики

Важливим аспектом усвідомлення сутності майбутньої професії є спілкування з роботодавцями та знайомство з можливим місцем роботи.

Здобувачі вищої освіти ОПП «Біологія», які у майбутньому можуть працювати лаборантами в наукових установах, ознайомилися з особливостями функціонування лабораторії мікроклонального розмноження рослин Національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України. Завідувач лабораторії Небиков М. В. розповів про структуру лабораторії, її завдання та обсяг робіт, що виконують наукові співробітники.

Під час зустрічі студенти обговорювали специфіку роботи працівника лабораторії та дізналися про перспективи подальшого працевлаштування.

/ Без рубрики

4 березня 2021 року вихованці еколого-натуралістичного центру міста відвідали музей зоології ім. М. Ф. Коваля УДПУ імені Павла Тичини.

Екскурсію проводила науковий керівник музею кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології та методики її навчання Мороз Леся Миколаївна. Учні були ознайомлені з фауною Черкащини та інших областей України, з екзотичними видами тварин інших країн.

Колекція музею нараховує близько 400 видів хребетних і безхребетних тварин: риб, плазунів, птахів, ссавців, кишковопорожнинних, губок, голкошкірих червів, членистоногих.

Серед експонатів є звичайні для нашого регіону види: Ворона сіра, Грак, Галка, Бабка блискуча та ін., а також представлені види, що занесені до Червоної книги України.

Факультет пишається зібраною у музеї унікальною колекцією тропічних метеликів, що постійно поповнюється новими екземплярами; колекцією пташиних яєць, яка була зібрана та оброблена студентами під час навчальних практик із зоології. Для реєстрації існуючих зоологічних об’єктів створено електронний каталог. Музей є базою для науково-дослідної роботи професорсько-викладацького складу УДПУ й інших ЗВО України, аспірантів і студентів, а також використовується при проведенні олімпіад різних рівнів з біології, географії та екології.

/ Без рубрики

20 грудня 2013 року шістдесят восьма сесія Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 березня – день прийняття Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої флори і фауни, що перебувають під загрозою зникнення – Всесвітнім днем дикої природи.

Прийнявши резолюцію, яка проголошує 3 березня Всесвітнім днем дикої природи, 193 члена Генеральної Асамблеї ООН в черговий раз підкреслили цінність для людства дикої природи та усіх її мешканців. Цей День покликаний нагадати нам про необхідність активізації боротьби зі злочинами проти дикої природи, привернути увагу до проблеми браконьєрства, що має далекосяжні екологічні, економічні та соціальні наслідки.

Проблеми збереження довкілля та його окремих складових вже давно стали значним за обсягом напрямком міжнародного співробітництва світової спільноти.

Під міжнародною охороною на сьогодні знаходиться близько 5600 видів тварин та 30 тисяч видів рослин. Учасниками Конвенції є 180 держав, серед яких і Україна, яка приєдналась до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення, 14 травня 1999 року.

Мета Конвенції – це гарантія того, що міжнародна торгівля дикими тваринами та рослинами не створюватиме загрози їх виживанню. Дика фауна та флора є незамінною частиною природних екосистем Землі, які мають охоронятися для нинішніх та майбутніх поколінь.

Держави-учасники Конвенції визнають важливість міжнародного співробітництва, яке буде сприяти захисту деяких видів дикої фауни та флори від надмірної експлуатації в міжнародній торгівлі.

/ Без рубрики

Дослідна станція тютюнництва ННЦ «ІЗ НААНУ» є базою для проходження практики здобувачами вищої освіти освітньо-професійної програми «Біологія». Студенти мають можливість попередньо ознайомитися із базою практики.

15.02.2021 року здобувачі вищої освіти ІІІ ОПП «Біологія» під керівництвом доцента кафедри біології та методики її навчання вивчили умови проходження виробничої практики.

Моргун А. В., старший науковий співробітник, к. с/г.  н. продемонстрував технологічні потужності дослідної установи, познайомив з особливостями роботи лаборантів селекційної станції.

Здобувачі вищої освіти відвідали:

поляризаційну залу, де визначають вміст цукру в гібридних рослинах;

бурякосховище, де зберігаються коренеплоди для подальшої селекційної роботи;

складське приміщення, де здійснюють очищення і калібрування насіння цукрових буряків.

Деякі роботи під час селекційного процесу здійснюються вручну, наприклад, очищення насіння тютюну від рослинних решток.

Такі екскурсії дають можливість здобувачам вищої освіти усвідомити завдання майбутньої практики та сформувати уявлення про професійну діяльність.

/ Без рубрики

Відповідно до графіку роботи кафедри біології та методики її навчання 20.11.2020 року відбувся попередній захист кваліфікаційних робіт здобувачів вищої освіти ОС «Магістр», що навчаються за освітніми програмами: Середня освіта (Біологія та здоров’я людини. Хімія) – група 261о; Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) Психологія – група 264о.

Роботу студентів оцінювали провідні викладачі, доценти кафедри: Красноштан І. В., Соболенко Л. Ю., Чорна Г. А., Мороз Л. М., захист відбувся за допомогою платформи ZOOM (модератор ‒ старший викладач кафедри біології та методики її навчання Небикова Т. А.).

Керівники кваліфікаційних робіт та здобувачі вищої освіти коротко доповіли про зміст та структуру робіт, де висвітлили основні положення власних наукових досліджень.

Присутні визначили готовність робіт та ступінь їх відповідності встановленим вимогам, надали здобувачам рекомендації щодо доопрацювання окремих розділів для підготовки їх до захисту. За результатами попереднього захисту, вирішили внести пропозицію: «На засіданні кафедри біології та методики її навчання  ухвалити рішення про допуск всіх представлених  кваліфікаційних робіт до захисту перед екзаменаційною комісією».

/ Без рубрики

Під час проходження біолого-хімічної навчальної практики студенти 4 курсу ОП «Середня освіта. Біологія. Хімія», «Середня освіта. Біологія. Психологія» та «Середня освіта. Біологія та здоров’я людини.Психологія» відвідали лабораторію мікроклонального розмноження рослин НДП «Софіївка» НАН України.

Студенти ознайомилися з основними напрямками роботи лабораторії, особливостями розмноження in vitro, специфікою роботи стерильного боксу де відбувається введення рослинного матеріалу на живильні середовища. Також побачили культуральні кімнати де в пробірках ростуть та розвиваються рослини; адаптаційне приміщення в якому проводиться адаптація рослин до природного середовища (ex vitro).

/ Без рубрики

19 листопада 2019 року в Білоруському державному педагогічному університеті імені Максима Танка (м. Мінськ, Республіка Білорусь) відбулась Республіканська науково-практична конференція з міжнародною участю «Сучасні проблеми природознавства в освітньому процесі».
Серед майже 200 учасників були провідні вчені, педагоги-практики установ вищої та середньої освіти, методисти, аспіранти, магістранти з Білорусі, Росії, Казахстану, України.


У роботі конференції брала участь делегація науково-педагогічних працівників природничо-географічного факультету УДПУ імені Павла Тичини, керівник делегації д. с/г. н., проф. В. П. Миколайко.
Конференцію відкрила декан факультету природознавства Н. В. Науменко.


З вітальними словами до учасників конференції звернулись: декан природничо-географічного факультету доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри біології та методики її навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини В. П. Миколайко та доктор педагогічних наук, професор кафедри ботаніки, теорії та методики навчання біології Ярославського державного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського Л. М. Сухорукова.


Конференція була присвячена актуальним проблемам природничої освіти у вищій та середній школі. На пленарному засіданні розглядались питання:
Організація змісту біологічної освіти на основі принципу історизму, доповідач д. п. н., проф. Сухорукова Л. М. (м. Ярославль);
Сучасні напрямки досліджень з предметних методик, доповідач д. п. н., проф. Аршанський Є. А. (м. Вітебськ);


Біогенез пластид ячменю: основні етапи і стресова реакція при гіпертермії, доповідач д. б. н., член-кор. НАН Білорусії Кабашникова Л. Ф. (м. Мінськ);
Сучасний стан видового різноманіття живих організмів Білорусії, доповідач к. б. н. Чайковський О. І. (м. Мінськ).


Учасники уманської делегації взяли активну участь у роботі дискусійних майданчиків:
Актуальні проблеми біології та хімії;


Сучасні проблеми викладання природничонаукових дисциплін у вищій та середній школі;


Сучасні проблеми географії, геоекології і раціонального природокористування.

/ Без рубрики


14 листопада 2019 року під керівництвом доцента кафедри біології та методики її навчання Світлани Люленко разом з студентами 2 курсу спеціальності 014.05 Середня освіта. Біологія та здоров’я людини було проведене лабораторно-екскурсійне заняття з шкільного курсу «Основи здоров’я» та методики його навчання на базі кабінету лікувальної фізкультури Уманської міської лікарні.
Інструктор кабінету лікувальної фізкультури Ірина Будченко ознайомила студентів з напрямком діяльності – реабілітація і профілактика пацієнтів після травм,ушкоджень , захворювань хребта.
Під час практичного заняття студенти мали змогу на собі відчути дію лікувальних вправ, позайматися на тренажерах, профілакторі Євмінова .


Вправи на профілакторі Євмінова спрямовані ,як на лікування так і на профілактику захворювань хребта. Гімнастика на даній дошці також корисна для дітей і підлітків — формується правильна постава,укріплюються м’язи спини.

Вправи на фітболі — відмінно впливають на формування правильної постави,укріплюють м’язи спини, покращують координацію рухів.

Тренажер «Горбунок» тренерує випрямляючі і глибокі м’язи спини,розвантажує хребет,формує м’язевий корсет.

Тренажер «Бігова доріжка». Вправи на даному тренажері сприяють покращенню кровообігу і самомасажу стоп.

/ Без рубрики

Комплексна навчально-польова практика студентів біологів  ІІ та ІІІ курсів з фізіології рослин та зоології хребетних тварин.

Різноманітність рельєфних структур та специфічність формування і розвитку рослинних та тваринних організмів Лівобережної частини річки Дністер – є надзвичайно цікавими і пізнавальними у розумінні організації органічного світу.

Неабияку цікавість у вивчені флори дослідного регіону має урочище «Гайдамацький Яр». Специфічна геологічна структура визначила специфіку видових відмінностей розвитку рослинних організмів.

В низині урочища «Гайдамацький Яр» бере свій початок потік, який є лівою притокою р.Мурафи і виступає основою розвитку водної флори.

Захопливою була подорож студентів до печерного комплексу урочища. Видова різноманітність тваринного світу печер викликала щире здивування студентів.

Цікавою і пізнавальною  в розумінні історії регіону досліджень була краєзнавча екскурсія, що дозволило порівняти минуле і сучасне у житті людей даного регіону.

Змістовним та актуальним було вивчення органічного світу поблизу гідро — та сонячної електростанції. Реградовані ландшафти пов’язані із зміною сонячної інсталяції та побудовою гідроспоруд суттєво вплинули на рослинний світ.

Чарівні краєвиди річки Дністер на кордоні з Молдовою.

 

 

 

/ Без рубрики

17 травня науково-педагогічні працівники кафедри біології та методики її навчання під керівництвом завідувача Ігоря Красноштана ініціювали проведення науково-практичного семінару «Науково-практичні аспекти дослідної діяльності майбутніх вчителів біології». До заходу долучилися методист районного відділу освіти Людмила Курган та вчителі закладів загальної середньої освіти Уманської районної ради.


Робота семінару була спрямована на вирішення актуальних проблем науково-практичних аспектів дослідної діяльності майбутніх вчителів біології. Теоретична й практична частини семінару передбачали виступи науковців та освітян.
Тетяною Небиковою вперше було використано ідею лепбуків, для організації проектної діяльності учнів та студентів під час вивчення біології.


Людмила Курган звернула увагу науковців і вчителів на учнівську науково-дослідну діяльність, як обов’язковий елемент використання навчальної програми з біології.


Людмила Марно, інженер-дендролог, розкрила особливості упорядкування дендрарію агробіостанції УДПУ ім. П. Тичини та звернула увагу на обов’язкову паспортизацію деревних порід, що ростуть на території школи.


Леся Мороз поділилася досвідом проведення наукових досліджень в галузі орнітології.


Ігор Красноштан звернув увагу на необхідність формування крони яблунь при закладанні шкільних садів, зазначив про важливість використання біологічно активних речовин у догляді за розарієм.


Валерій Миколайко наголосив на важливості використання інтродукованих видів в озелененні і поділився досвідом розмноження та укорінення малопоширених культур в умовах тепличного комплексу агробіостанції.


Місцем проведення науково практичного семінару було обрано структурний підрозділ університету – агробіологічну станцію, де викладачі кафедри біології та методики її навчання продемонстрували учасникам потенціал агробіостанції для здійснення дослідної діяльності майбутніх вчителів біології, ознайомили із роботою 8 наукових відділів і навчально-дослідницьких ділянок.
За результатами роботи семінару його учасниками було обговорено перспективи подальшої співпраці між науково-педагогічними працівниками кафедри біології та методики її навчання і вчителями закладів загальної середньої освіти Уманського району у напрямку проведення наукових досліджень з біології й відображення їх результатів під час захисту науково-дослідницьких робіт МАН. Організатори семінару висловлюють слова вдячності за надану підтримку декану природничо-географічного факультету Валерію Миколайку, директору агробіостанції Анатолію Зозулі та за активну участь у семінарі методисту районного відділу освіти Людмилі Курган і вчителям закладів загальної середньої освіти Уманського районної ради.

/ Без рубрики

У квітні 2019 року на базі Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького відбувся ІІ етап Всеукраїнської олімпіади зі спеціальності 091 Біологія. Учасниками олімпіади стали студенти 23 закладів України.

Природничо-географічний факультет Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини представляли студенти ІV курсу спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія) Вікторія Тополя та Ангеліна Остафійчук.

Завдання олімпіади передбачали виконання теоретичного туру у формі запитань та тестових завдань і практичного туру. З якими наші студенти впоралися на високому рівні.

За результатами проведення олімпіади та підсумками роботи журі Вікторія Тополя здобула перемогу та нагороджена дипломом ІІІ ступеня. Ангеліна Остафійчук за підсумками балів нагороджена сертифікатом учасника.

Професорсько-викладацький склад кафедри біології та методики її навчання, керівництво і студентство природничо-географічного факультету вітають переможців олімпіади і бажають подальших успіхів у всіх починаннях!

/ Без рубрики

Прихід весни у багатьох асоціюється з теплом, все більш тривалішим світловим днем і бажанням побувати на лоні природи, дихаючи свіжим повітрям, а для студентів природничо-географічного факультету – ще й з початком календарних робіт на агробіостанції УДПУ імені Павла Тичини. Адже, облік рослин та їх стан після зимівлі є ключем до успіху всього вегетаційного періоду.


Тому не втрачаючи часу, після проведеної ще до початку вегетації рослин реконструкційної обрізки дерев і кущів «Дендрарію» агробіостанції університету, з ініціативи та за дієвої підтримки декана факультету проф. Валерія Миколайка та завідувача кафедри біології та методики її навчання доц. Ігоря Красноштана, студенти І курсу природничо-географічного факультету всіх спеціальностей під керівництвом викладачів кафедри біології та методики її навчання Олени Андрієнко та Ірини Бовкун взяли активну участь у розчищенні території «Дендрарію» від зимуючих решток рослинних організмів та створення сприятливих умов для росту і розвитку дендрофлори відділу.


Суть весняного прибирання полягає у ретельному очищенні території від минулорічного листя і сухої трави. Піклуючись про довкілля, із зібраних рослинних решток заклали компостну яму, щоб використовувати отримане органічне добриво як мульчу, яка окрім, функції підкормки, буде зберігати вологу та пригнічувати ріст бур’янів біля корисних рослин.

/ Без рубрики

Зі славним 70-річним ювілеєм Володимире Івановичу!

Формуванню успішної особистості з високими людськими цінностями, професіонала  озброєного знаннями й уміннями вчительської роботи, присвятив усе своє життя, наукову й педагогічну діяльність відомий учений-методист, доцент кафедри біології та методики її навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини Володимир Шулдик.

Довгі роки наполегливої, плідної праці віддав він методичній науці для її подальшого розвитку, розширення дослідницьких обріїв, впливу на формування свідомості нинішнього й майбутнього поколінь громадян незалежної Української держави. Правда, справедливість, висока моральна чистота й досконалість у всьому – ось ті якості, які характеризують Володимира Івановича як людину, як ученого, педагога, досвідченого вихователя й наставника молодої зміни, як колоритну постать, непересічну особистість.

Знаменну ювілейну дату у своєму житті Володимир Шулдик зустрічає з чималим творчим багажем. Його перу належить більше 200 праць, серед яких підручники, монографії, навчально-методичні посібники, численні наукові статті в періодичних виданнях України і зарубіжжя.

За досягнуті успіхи в галузі освіти його нагороджено знаком “Відмінник освіти України” та різного рівня грамотами.

У Вас прекрасна дорога!
Нею йдуть лише талановиті й правдиві,
благородні гуманісти,
для яких найвищий сенс життя –
то синтез любові й творчості,
життя для інших, а тим самим –
і для власного щастя.
Хай же ця Дорога, Володимире Івановичу,
буде у чистих росах, сонячному теплі,
небесній благодаті та людській вдячності.

З повагою до Вас
колектив кафедри біології та методики її навчання.

/ Без рубрики

1 квітня – Міжнародний день птахів. Починаючи з 1923 року, свято зустрічі птахів стало традиційним і проходить щороку у рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів, але цей день – це не лише річниця конвенції, а час повернення пернатих з вирію.

Напередодні цього свята викладачі та студенти природничо-географічного факультету традиційно провели Свято зустрічі птахів на базі Уманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №9. Цього року активну участь у заході брали викладачі кафедри біології та методики її навчання Леся Мороз, Тетяна Небикова та Ірина Бовкун, вчитель біології зазначеної школи Олена Опантан, а також учні.

Викладачі університету разом із студентами розробили для дітей цікаву програму-представлення птахів Черкащини та подарували їм шпаківні.

Організатори свята ознайомили дітей із видовим різноманіттям осілих і перелітних птахів своєї місцевості, місцями їх гніздування, практичними заходами щодо охорони та збереження орнітофауни.

/ Без рубрики